Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Brněnská Deklarace smíření probudila nacionalistické vášně

31. 05. 2015 18:02:05
Brněnská deklarace, která vyjádřila lítost nad Brněnským pochodem smrti, vyvolala velké diskuse. Co však lidi vede k tomu, aby obhajovali vyhnání žen, dětí a starců jen na základě jejich národnosti?

Stručné shrnutí brněnských událostí

Bezpráví na německy hovořícím obyvatelstvu probíhalo v Brně již v dubnu 1945, když bylo Brno obsazováno Rudou armádou. Tehdy museli brněnští Němci nosit pásku s písmenem N, a mimo jiné nesměli využívat MHD a museli odevzdat rozhlasové přístroje. Rusové i Češi znásilňovali ženy, muže zase přivazovali k židlím a shazovali je ze schodů.

Brno se mohlo pyšnit tím, že bylo prvním velkým městem, které po skončení války navštívil Edvard Beneš. Tehdy pronesl svou legendární řeč, kde hovořil o tom, že „otázku německou musíme v republice vylikvidovat“. Tím rozvášnil davy toužící po pomstě ještě více.

Byly zřízeny také pracovní tábory, kam museli povinně nastoupit zdraví muži od 14 do 60 let. Dokonce i delegát Mezinárodního výboru Červeného kříže v Československu, Walter Menzel, kritizoval podmínky v těchto táborech. Těmi, kdo se nacházeli v noci z 29. na 30. května ve svých domovech, tedy nebyl nikdo jiný, než ženy, děti, nemocní muži a starci. Mohli si sbalit jen to nejnutnější, veškeré cennosti museli odevzdat organizátorům této události. Poté proběhl samotný pochod smrti.

Pro lidi, co pochodovali, byl zřízen nouzový ubytovací tábor v Pohořelicích. Šlo o rozbombardovanou halu, kde museli spát na cementové podlaze a pytlích od cukru. V táboře se šířila úplavice, chyběly léky a k jídlu nic nebylo. Ti, kteří mohli jít dál, přes Mikulov a Mušov, byli často trestáni za to, že jdou pomaleji, než by si brněnští revolucionáři ze Zbrojovky, kteří toto vyhnání vzali do svých rukou, přáli. Mnozí zemřeli vyčerpáním, mučením a na rány a kopance.

Údaje o počtech obětí se liší. Asi největší odhad počtu mrtvých v Brněnském pochodu smrti, co jsem z dostupné literatury o těchto událostech zaznamenal, je 5 200 lidí. A největší odhad celkového počtu obětí brněnských poválečných odvet je 10 000 lidí. Brno bylo multikulturní a rychle se rozvíjející město, ale válečnými a poválečnými událostmi byl této historii učiněn konec. Mnohé lokality Brna jsou vyhnáním obyvatel postižené dodnes.

Zastupitelstvo statutárního města Brna v květnu 2015, tedy 70 let po pochodu smrti, odhlasovalo deklaraci, která vyjádřila lítost nad těmito událostmi.

Kolektivní vina

Proti této deklaraci se ozvaly hlasy zdůrazňující zvěrstva nacistů za druhé světové války. A to dokonce i hlasy vrcholných politiků.

Jenže tady je ten problém. Nikdo nikdy nezpochybňoval, že se za druhé světové války děla zvěrstva. Samozřejmě, zvěrstva se děla. Lidé byli zavřeni v koncentračních táborech, báli se, jestli přežijí do dalšího dne a probíhala hrozná válka. Nikdo netvrdí opak, bere se to jako fakt a nikdo toto rozporovat nechce.

Odmítám však to všeobecné vykreslování Sudetských Němců jako démonů. Řeči, že jsme „my“ kvůli „nim“ trpěli a „oni“ musí trpět také. Odmítám princip kolektivní viny. Národ nepřemýšlí, národ nic necítí, národ není nadán svou vlastní vůlí, národ nemůže páchat zločiny. To všechno může dělat jen jednotlivec. Jen lidská bytost. Ano, ti, co páchali zvěrstva, se hlásili k německé národnosti. Ale to je tak všechno. Neznamená to, že by měli za jejich jednání nést vinu všichni, kteří se k té národnosti hlásí. Neznamená to, že je v pořádku se mstít na nevinných lidech.

To, že lidé německé národnosti dělali zvěrstva na nevinných lidech národnosti české, není ospravedlněním pro zvěrstva lidí české národnosti na nevinných lidech národnosti německé. Nic nemůže ospravedlnit násilné vyhnání starců, žen a dětí z jejich domovů. A nic nemůže ospravedlnit ani vyhnání dalších tří milionů lidí, ať už organizovaného či nikoliv, a zabavení jejich majetků, jen na základě jejich národnosti.

Mnozí Sudetští Němci skutečně byli zmanipulovaní totalitní ideologií. Jenže tou se může nechat zmanipulovat úplně každý, nehledě na národnost, k níž se hlásí. Vždyť čeští občané v roce 1946 demokraticky umožnili Komunistické straně nástup k moci. A ani v jednom případě nešlo o všechny lidi dané národnosti. Selhání jednotlivců nelze přisuzovat celku. Kdyby se kvůli takovým věcem měla vyhánět každá národnost, tak tady nikdo nezbude.

Edvard Beneš se svou rétorikou moc nelišil od německých nacistů. Je to stejné svinstvo, jen z druhé strany barikády. Člověk, který by si alespoň trochu vážil lidského života, by nikdy nemohl prohlásit něco jako: „Tento národ musí stihnout za to všechno veliký a přísný trest. Řekli jsme si, že německý problém v republice musíme definitivně vylikvidovat.“ A člověk, kterému skutečně jde o svobodu, by tyto události nikdy nemohl uznat. Proto nechápu, jak se Svaz bojovníků za svobodu, který obhajuje poválečné odplaty, může nazývat takto.

U mnoha lidí se zkrátka není možné setkat s pochopením odporu ke kolektivní vině. Dokonce místopředseda Senátu považuje lidi vyjadřující lítost nad touto etnickou čistkou za kolaboranty, které je potřeba „vypráskat“. To, že by člověk měl být trestán pouze za zločiny, které on sám skutečně spáchal, je asi až moc šokující a revoluční myšlenka.

Autor: Oldřich Florian | neděle 31.5.2015 18:02 | karma článku: 22.21 | přečteno: 1422x


Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Radomír Dolanský

Ukrajina vyšiluje, Británie vyšiluje, svět šílí

Tak nám ukrajinskou hrdinku Nadiju Savčenkovou zatkli. Tentokrát na Ukrajině, přímo ve sněmovně. Prý chtěla vyhodit do vzduchu parlament. Samozřejmě jak jinak než s podporou Ruska.

23.3.2018 v 8:43 | Karma článku: 29.92 | Přečteno: 555 | Diskuse

Jan Dvořák

Sobotka – bez trafiky, bos. Natloukl si nos?

Dalo by se ironizovat, že expremiér Sobotka završil jednu z významných životních etap složením své „labutí písně“, přesněji řečeno složením poslaneckého mandátu.

23.3.2018 v 8:36 | Karma článku: 11.32 | Přečteno: 406 | Diskuse

Jan Bartoň

Odcházení expremiéra Sobotky

Kloním se k těm, kteří odchod Bohuslava Sobotky z poslanecké sněmovny nehodnotí jako „překvapivý“. To může říci jenom Kateřina Valachová, která slíbila přidat učitelům a nezná trojčlenku.

23.3.2018 v 8:00 | Karma článku: 20.61 | Přečteno: 471 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Poděkování Bohuslavu Sobotkovi

Nejsem volič sociálních demokratů. Přesto si dovolím tvrdit. že pan Bohuslav Sobotka byl v řadě našich premiérů ojedinělým pozitivním jedincem.

23.3.2018 v 7:35 | Karma článku: 19.76 | Přečteno: 407 | Diskuse

Zdeněk Trinkewitz

Babiš nechce demokracii, ale diktaturu kapitálu

Již se těší, že „uplete“, při toleranci KSČM a SPD, s ČSSD menšinovou koaliční vládu. Jen se nemohou dohodnout o tom, jestli jejich vláda bude zvyšovat, či nezvyšovat daně. Ale zejména zavádět jakoukoli progresivitu daní z příjmů.

22.3.2018 v 16:02 | Karma článku: 15.74 | Přečteno: 652 | Diskuse
Počet článků 10 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2187

Jsem student Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a člen jejího Akademického senátu, hraju divadlo a tvořím hudbu.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.